EN TRCreated by Afikir
  • HEP BİR ADIM
    ÖNDE

BThaberde Yayınlanan Genel Müdürümüzün Röportajı

2011-10-06

Yapısal kablolama alanında hizmet veren BİLSANGRUP 2007 yılında başladığı sektörde bir adım öteye adım atarak sistem bütünleştirme ihtiyaçlarına cevap vermeye hazırlanıyor.

BİLSANGRUP başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere birçok kamu kurumunda alt yüklenici olarak yürüttüğü sistem bütünleştirme faaliyetlerini önümüzdeki dönem taşındığı yeni binası ve yeni çalışanlarıyla paydaşlarıyla birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyor.


BİLSANGRUP Genel Müdürü Doğan Bacaksız sektördeki sistem bütünleştirme şirketlerinin gerek ihale yasakları gerekse kötü yönetimlerle sektörden çekildiğini ve sistem bütünleştirme şirketi ihtiyacının kendilerini bu boşluğa doğru hareket etme zorunluluğu doğurduğunu dile getirdi.
Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen marka ve şirketleriyle çözüm ortaklıkları yaparak gelişmeyi hedeflediklerini belirten Bacaksız, “Bu boşluktan hareketle ihalelere tek başımıza girmek durumundaydık. Bunu yapabilmek için anahtar teslimi çözümler üretmeye çalışıyoruz. Yüksek müşteri memnuniyetini garanti altına almak için ISO 9001 toplam kalite yönetim sistemi belgesini aldık. Analiz ve tasarım süreçlerini kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirerek, bilişim hizmetleri, sistem bütünleştirme, sistem kurulumu, yazılım ve danışmanlık, görüntü ve ses sistemleri kurulumu, yapısal kablolama, güvenlik ve alt yapı, bakım ve onarım, teknik destek çözümlerini bugün itibariyle sunabilir noktadayız” şeklinde konuştu.

 

Sistem bütünleştirmeye adım atmakla birlikte bu alanda yetişmiş eleman sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Bacaksız, “Yeni yapılanma sürecimizde iş ilanları verdik. Gelen başvurulara baktığımızda ya iş tecrübesi olmayan yeni mezunlar ya da sektör dışından başvurular geldi. Başvuruda bulunanları bir takım sorular yönelttik. Örneğin Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin ilgili bölümlerinden mezunlar geliyor. Sistem topografyasını soruyoruz bilmiyorlar, anahtar tasarımları soruyoruz bilmiyorlar. Ancak ne kadar talep ediyorsunuz diye sorduğumuzda çok yüksek rakamları talep edebiliyorlar” ifadelerini kullandı.
Eğitimin bu konuda yetersiz olduğunu belirten Bacaksız, bir müşteriye gidildiğinde isteklere çözüm üretebilecek en azından bu konuda bilgisi olan elemana ihtiyacın gün geçtikçe arttığını vurguladı. Bacaksız, “Başta üniversitelerin özel sektör şirketleriyle işbirliğine giderek eğitim müfredatlarında güncel konulara, özel sektörün taleplerine karşılık verebilecek düzeyde üniversite öğrencisi yetiştirebilmesi gerekiyor. Öğrenciler mezun olmadan önce pratik bilgilerini artıracak staj imkanlarının da artırılması gerekli” dedi.