EN TRCreated by Afikir
  • HEP BİR ADIM
    ÖNDE

Bilsan Sistem Odası Alanında Uzmanlaşıyor

2014-09-11

(2014)


Bilsan Genel Müdürü Doğan Bacaksız, 2014 yılında isimlerinin daha çok duyulacağının altını çizdi.

Doğan Bacaksız, Bilsan’ın Kasım 2007 tarihinde, bilişim alanında uzman ekiplerin bir araya gelerek BT’ye yeni bir anlam kazandırmak ve onu bir yaşam şekli haline getirmek amacıyla Ankara’da kurulduğunu dile getirerek şirketin öyküsünü anlatmaya şöyle devam etti: “Bu 7 yıl içinde vizyonumuzu geliştirdik; sistem bütünleştiriciliğine adım attık. Kendi ekibimizle ihalelere giriyoruz; 35 kişilik kadromuz var. Ağ altyapı işlerini kendi bünyemizde çözüyoruz. Dikey büyüme olarak ağ ve sistem odası alanlarında uzmanlaştık; 15 sistem odası gerçekleştirdik. Marmara Üniversitesi sistem odasının açılışı 14 Ocak’ta yapıldı. Bunun dışında her türlü yazılım donanım ihalelerine giriyoruz. Analiz ve tasarım süreçlerini kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirerek, bilişim hizmetleri, sistem bütünleştirmesi, sistem kurulumu, yazılım ve danışmanlık, görüntü ve ses sistemleri kurulumu, yapısal kablolama, güvenlik ve altyapı, bakım-onarım, teknik destek çözümleri sunuyoruz.”

Savunma sanayisinde paydaş aranıyor!
Kendi otomasyonlarını da yaptıklarını belirten Bacaksız, bunu paket halinde sunacaklarını kaydetti. Doğan Bacaksız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben de asker kökenliyim. Savunma sanayisine, geçmişteki bilgi ve tecrübelerimizi yansıtmak istiyoruz. Bünyemizde yazılım ekibi kurmak istiyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz; projeleri takip ediyoruz. NATO’da müşavirlik hizmetimiz var. Genelkurmay’da ağ bakım işlerini yapıyoruz. Savunma sanayisinde Ar-Ge bütçeleri hayli yüksek, bu nedenle paydaş arayışımız var. Uygun paydaşları bulursak karasal mayın aramadan TEMPEST’e kadar bu projeleri devam ettirebiliriz. Bu konuda özgün fikirlerimiz bulunuyor. Sistem odası alanında uzmanlaştığımızı aktarmıştım; danışmanlık da veriyoruz. Esas alanımız BT; dikey büyüme alanlarında ağın yanına veri merkezini de ekledik. Altyapı tarafının standardize edilmesi gerekiyor. ‘Uptime’ın altyapı standartlarına sahibiz ve kurumlara da bunu veriyoruz.”

Önemli olan veri merkezini yapmak değil sürdürülebilir kılmak
Bacaksız, veri merkezinin bir sistem olmasının yanı sıra birçok alt sistemi bulunduğunu aktararak “Hâkim olmazsanız o sistemi idame ettiremiyorsunuz. Önemli olan veri merkezini yapmak değil sürdürülebilir kılmak. Bir veri merkezini yapmak 3-5 ay, ön çalışması da 6 aydan fazla zaman alıyor. Bunu yapmazsanız güvenilir ve sürdürülebilir olmuyor” dedi. Doğan Bacaksız, şu tespitleri yaptı: “Yeşil BT önemli; projelerimizde de bunu ön plana çıkarıyoruz. Enerji dönüşümünü sağlayacak ürünlerle veri merkezi yapıyoruz. Buradan sağlanan tasarrufu da kurumlara anlatmak ve kanalize etmek istiyoruz. Danışmanlığını yaptığımız ya da iş yaptığımız kurumlara da Yeşil BT konusunda baskı yapmaya çalışıyoruz.”
Marka bağımsız bir yapımız var
Önce kurumun ihtiyacını belirleyip o doğrultuda hareket ettiklerinin altını çizen Bacaksız, “BT’de ilk başta yapılan tasarım ve planlama çok önemli, böylece ekonomik davranmış oluyorsunuz. Altyapıya çok dikkat etmek gerekiyor. Dünyayla eş zamanlı olarak aynı konjonktürle bu altyapıya kavuşuyoruz. Dünya konjonktürünü ve literatürünü takip ederek çalışıyoruz. İyi fiyat analizi de yapabiliyoruz Marka bağımsız bir yapımız var. Bilsan olarak, tüm A sınıfı markalara aynı mesafede bakıyoruz. Müşterinin ihtiyaçları bizi sonuca götürüyor. Müşteri memnuniyeti bizde ön safhada.
Sürekli araştırma yapıyoruz. Yatırım yapmaktan kaçınmıyoruz. Gençlere çok önem veriyorum, bünyemizde gençleri yetiştiriyoruz. Gençlerin işi sahiplenmesi çok önemli. Projelere, insanlara derinlikli yaklaşıyoruz. En büyük artılarımızdan biri teknik ekibimizin kendi bünyemizde bulunması. Kurumsal bir yapıda çalışıyoruz. TBD ile de yakın ilişki içindeyiz. Hızlı karar alabilen bir şirketiz. Bizi tercih eden kurumlara anında aksiyon alabiliyoruz, müdahalemizi yapıyoruz. Çalışanlara yetki paylaştırma sorumluluğu veriliyor. Aldığımız işe çok hızlı başlıyor ve zamanında teslim ediyoruz. İstanbul’da da 4 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Şimdiye kadar kendimizi çok fazla ifade edemedik ama 2014 yılında Bilsan’ın adı daha çok duyulacak. Güzel şeyler olacak, umutluyuz” şeklinde sözlerini tamamladı.